Východ vs Západ

Ano, pandemie tradičně přicházejí z východu, konkrétně z přelidněných oblastí Číny. Největší pohromu ale způsobují u nás na západě. Proč?

Po mnoho desetiletí se západní země stále více a více oddělují od přirozenosti a naturalisty. Nejvíce se to nevyplácí právě v oblasti zdraví a zvládání chorob. Nynější drastická situace s podivně se chovajícím koronavirem mj i toto očividně prověřuje. Sbírám informace nejen z různých internetových vyjádření (tam dost přebírám), ale zejména ty autentické, tedy od lidí znalých tradičních léčebných systémů, někdy přímo z těch zemí (např. Srí Lanka).

Zatímco zde na západě je zdravotnictví v podstatě bezradné a omezuje se na epidemiologická a diagnostická opatření (to není špatně), léčba neexistuje. Lidé po tisících umírají před očima lékařů…
Na východě se ale nemocní lidé většinou (odhad z 80 %) léčí! Pomocí svých moudrých časem prověřených přírodních postupů a prostředků. Není v možnostech jednoho člověka tyto systémy zmapovat. Tak jen namátkou…

Čínská tradiční medicína má osvědčené bylinné směsi. A také výtažky z léčivých hub. A také je ve hře důležitý faktor, a sice výživa. Až půvabný je zdokumentovaný případ 103leté Číňanky, která se z koronavirové infekce uzdravila za pět dní. Její imunitní systém musel být navzdory věku v dobré kondici. Řekl bych, že skromná strava a klidná mysl zde hraje hlavní roli.

Např. v Nepálu se zatím všichni nakažení uzdravili. A asi to není jen čistým vzduchem. V některých zemích se používá také vykuřování prostor různými mocnými bylinami. Např. takto je ošetřován celý Turkmenistán – na základě nařízení prezidenta. Kadidlo z Ománu má jistě také svůj smysl, bílá a černá šalvěj, levandule, a mnohé další lokální (někdy šamanské) byliny. Západní myšlení je tak materiálně a racionálně zaměřené, že tyto fungující procesy nechápe a ani nechce.

Velký význam má pro boj s viry vitamín C – nejlépe v liposomální formě, kdy je nejlépe tělem využit. 3-4 gramy denně pro dospělého by mělo být v prevenci a podpoře léčby dostatečné. Dále např. badyán, lékořice, žen šen, reishi – je z čeho si vybrat. To je jen namátkou z toho, co zde je dostupné. Mám dobrý typ na ayurvédské směsi, které jsou z hlediska koronavirové infekce důležité: jde o ajurvédské směsi, jež dobře znám - Aur Fresh (Phylantus embica, indicky Amalaki, srílansky Neli), extrémní působení na protiinfekční imunitu. Dále Ayur Cold (anathoda vasica – hlavní bylina) – podpora energie a odolnosti plic. Ale také obyčejná syrová cibule nebo česnek nebo i křen (náš žen šen) mají jistě smysl. S čerstvě rozkrojenou cibulí můžete spát. Ta nejlepší noční společnost v této době…

Zásadní význam v prevenci – a to obecné dlouhodobé, ale i v krátkodobé má rázné omezení příjmu sacharidů, zejména těch koncentrovaných, tedy cukru a škrobu. Za podstatné v této neblahé situaci (možno mluvit o selhání snad všech západních civilizačních vymožeností) je také to, že v tzv. třetím světě jsou celé věky zvyklí se vyrovnávat s nejrůznějšími infekcemi včetně parazitárních. Což u nás jaksi ne. Západní medicína se neumí vyrovnat ani s kandidou nebo Borrelií. To je realita. A tak si myslím, že tato pandemie („poslaná“ nám z východu) nás má i v tomto smyslu probrat. No, uvidíme…

Neodpustím si ještě jeden postřeh…. I Západ disponuje vysoce účinnými prostředky k uzdravení. Např. informační léčbu (homeopatie, autopatie, Bachovy esence, fyziologická regulační medicína, aj.), chlorové netoxické sloučeniny (MMS, CDS…). I na západě rostou léčivé byliny a bylinářské tradice… Tyto tzv. „alternativy“ ale vládnoucím systémem uznávány a bohužel jsou i zakazovány a zesměšňovány. Agresivní farma průmysl působí ve svůj prospěch. Nikoliv prospěch nemocných. Tento fenomén ve východním světě nenalezneme. Ve všech těchto zemích je tradiční medicína respektována nebo dokonce ctěna. Dokonce i v komunistické Číně nebo i v Rusku, zejména na Sibiři. U nás v západní civilizaci je samozřejmostí neúcta k osvědčeným tradicím. To se projevovali již od středověku, ovládaném katolicismem a inkvizicí. Tuto sveřepou štafetu převzala vědecká medicína.

Upřímně vám říkám, že bych si teď připadal bezpečněji a radostněji na Srí Lance. Ale lety jsou zrušeny a tak i já jsem nucen směřovat do větší pokory…

Tomáš Lebenhart