Doba rozhozená

Alespoň mě se to tak na stará kolena jeví. Dorazila, či dorozhodila mne pozoruhodná (a v současné době, značně populární) kniha Mystický léčitel od amerického léčitele Anthonyho Williama. Jako by nestačil záhadný Covid-19, jenž si opravdu dělá, co chce, a rozhodně jej žádné vlády či zdravotníci nemají pod kontrolou, jak často z mainstreamových médií můžeme slyšet či číst. Naopak, pod kontrolou nás má jediná skutečná inteligence v celé té panické záležitosti – a tou je jednoznačně virus sám se svou nevyzpytatelně poskládanou sekvencí RNA… A to je patrně nenápadný počátek dalších dominových změn globálního rázu…

A nyní ke knize a jejímu autorovi. V Americe je přirovnáván k fenomenálnímu Edgaru Cayce. Už jako malý chlapec slyšel a poslouchal pokyny Duch Božího, jak se v úvodu svěřuje. Denně byl „školen“ a bylo mu vysvětlováno jak dotyčného zbavit jeho nemoci a utrpení. Byl postupně obdařen pronikavým zrakem, kterým jako by prozářil tělo nemocných do všech mikroskopických detailů a byl mu vždy dán spolehlivý pokyn, jak pomoci. Stále pracuje po celý den a to i na dálku po telefonu, jeden nemocný mu zabere asi 3 minuty. Večer je jeho zrak tak vysílen, že musí-li někam cestovat, potřebuje asistenta.

Převážná část knihy je věnována největším lékařským omylům a litologickým opatřením. Zde i zkušený celostní lékař musí nad některými předkládanými fakty kroutit šedivou hlavou a říkat si zmateně: „To snad není možné – celý život se takto mýlit…“. Posuďte sami, přátelé, kolegové. Dále budu uvádět konkrétní fakta a doporučení. Samozřejmě, nabízí se možnost knihu se shovívavým úsměvem odložit… tomu ovšem brání fakt, že Anthony William má za sebou stovky tisíc „zázračných“ vyléčení, včetně velmi slavných lidí, jako např. Naomi Campbell či Robert de Niro, kteří (a mnozí další) se o něm veřejně velmi obdivně vyjádřili. Řídím se heslem: Kdo pomůže, má pravdu. Problém tedy bude patrně na mé straně… to si člověk ve svých 66, při celkem úspěšné dráze celostního terapeuta, nelehko připouští – a může být celkem rozhozený.

Ještě podotknu, že autor se drží pravdy bez ohledu na zavedené praktiky a poznatky medicíny. Je pozoruhodné, že mluví o zdravotnických komunitách (jež se shodně mýlí, každá svým způsobem). Tedy jednu komunitu představují klasičtí lékaři a další odborníci, např. dietologové. Druhou komunitou myslí oblast tvz. alternativy, tedy různých tradičních a celostních terapeutů, lékařů či nelékařů. Nuže a teď již k věci. Zmíním ty nejzásadnější ev. nepřekvapivější omyly, jež ta či ona komunita pokládá za dávno ověřené pravdy. A konečně další důvod, proč knihu brát vážně, je fakt, že ani jedna z uvedených zdravotnických komunit (mimo sektor urgentní péče), většinou nedokáže trpícím plně a trvale pomoci. Úplně mezi námi – (ale nikde to neříkejte), děláme něco blbě.

Za nejčastější příčinu různých nemocí (diagnóz) a patologických symptomů označuje viry Ebstein-Barrové (EBV), herpes viry, rtuť a hliník hluboko v našem těle. A samozřejmě nevhodné stravování s neznalostí přirozených léků z přírody. Začněme tak obávanou a tak (domněle rozšířenou Lymskou nemocí, tedy infekčním onemocněním způsobeným spirochétou Borrelií (u nás v Evropě nejčastěji Borrelia Burgdorferi). Omyl ovšem… Toto mikroskopické zvířátko nemá prakticky nic společného s většinou „borreliových příznaků – jak kožních, tak orgánových i neurologických. Bác! Zde je (díky řetězci nepochopení a omylů) se vědecká lékařská komunita nemýlí tak zásadně jako ta celostní. Naprostá většina tvz. borreliiových potíží je způsobena viry! A ty spirálovité útvary (spirochéty) jsou pouze jejich „opuštěné domečky“. Oční lékaři a hlavně psychologové tomuto jevu říkají moderně „skotomizace“- od řeckého výrazu skotom, tedy zrakový vjem, nemajícího nic společného s realitou. A o zrakovou halucinaci se nejedná. Vjem má charakter většinou bodový a je anatomicky spojen s okem. A tak laboratorní pracovníci ve svých silných mikroskopech pozorují útvary a jiní zase zkoumají hladiny plasmatických protilátek, globulinové molekuly IgG a IgM (ELISA, WESTERN BLOT) proti Borreliím, jež nemají většinou nic společného s probíhající nemocí, označovanou jako borelióza ve všech jejích stádiích. Západní lékaři mají všeobecný sklon toto onemocnění zjednodušovat, bagatelizovat a hlavně neléčit. Tím se paradoxně v menším omylu než alternativci, jež vidí (opět skotomizace) borreliiovou pandemii a pomalu všem by ji „léčili“. Jen ve vzácných případech skutečně hlavní příznaky vyvolávají bakterie (nejčastěji Borrelie, Babetsie, Bordetelly nebo Streptokoky) – pouze v těchto případech antibiotika skutečně pomohou. V naprosté většině případů tzv. Lymské nemoci úřadují viry, které nejsou přenášeny vůbec klíšťaty. Dávat do souvislosti klíště s boreliózou je pěkný nesmysl. NIKDY nebyl z kožní reakce po klíštěti (erythema migrans) nalezena borrelie. Takže závěr je jasný a překvapivý pro obě zdravotnické komunity: Lymská nemoc není borelióza a nepřenáší se klíšťaty. Antibiotika většinou nepomáhají a ani zaručené byliny typu štětka soukenická Lymskou nemoc nevyléčí. Sám jsem před dvěma lety zkoušel léčit tuto nemoc velmi kvalitně vyrobenými kapkami z této bodlákovité rostliny, které mi vyráběl pan Sluka ve Starých Hradech. Podával jsme je asi 30 pacientům minimálně rok a ani u jednoho nenastalo podstatné zlepšení. Jejich typické příznaky totiž nezpůsobovala borrelie burgdorferi…

Co tedy obávanou a častou nemoc způsobuje? Jsou to viry. Nejčastěji EBV, HIV nebo herpes viry, nebo jejich kombinace. Borelie či jiná bakterie či nitrobuněčný parazit může být pouze přidruženou infekcí, jež svede pozornost lékařů nesprávným směrem. Tolik tedy k Lymské borelióze. K léčbě se dostanu později. Další diagnózy a jejich skutečné původce nebudu probírat již tak obšírně. Kdo chce znát detaily, nechť knížku pořídí. Nyní přehled největších omylů obou zdravotnických komunit:
EBV:J ej jich asi 60 druhů. Jen jeden z nich způsobuje mononukleózu. Tedy onemocnění jaterní a lymfatické tkáně.  Ostatní (dosud neobjevené) působí nejrůznější závažné diagnózy jak např. Chronický únavový syndrom, Lupus erytematodes,většinu nemocí štítné žlázy, zejména Hashimotovu strumu s hypofunkčním zánětem, ale i typ Graves s následnou možností malignizace, tj, karcinomem žlázy. Dále je zodpovědný za tzv. fibromyalgie, nesmírně bolestivé stavy pohybového aparátu, hučení v uších, Meniérova choroba s vertigem, neurologické a psychiatrické těžké stavy včetně úzkostí, depresí, nespavosti, tzv. neuropatie včetně diabetický – ovšem při absenci diabetu – což nikomu v určení této diagnózy zřejmě nevadí. Dále též většina forem revmatoidní artritidy.

Při té příležitosti je opakovaně důrazně řečeno, že tělo samo sebe nikdy nenapadá, a tudí6 tzv. autoimunitní choroby neexistují! Za ně jsou odpovědní viry.

Další velkou skupinou patogenů způsobujících „záhadné nemoci“ jsou herpetické viry, zejména typu zooster.  Je jich 56 druhů. Opět medicína zná jeden. A ani s ním si neví rady. Ostatní způsobují opět širokou plejádu nezvládnutelných nemocí. Projevují se zejména silnými bolestmi, včetně migrén.

Další velmi překvapivé, alespoň pro mne je tvrzení, že KAŽDÝ chce být zdravý a uzdravit se a nikdo si nepřeje setrvávat v nemoci pro různé sociální výhody. Dále je důležité vědět, že KAŽDÝ se uzdravit může. A to už se dostáváme k možnostem jednoduché a laciné léčby…

Ještě nutno poznamenat, že Anthony William tvrdí, že „propustné tlusté střevo“ je nesmysl. Maximálně se stává propustnější pro střevní plyny, zejména amoniak, který se pak může volně dostat do krve a tím do různých tkání a orgánů a způsobovat další množství zejména trávících problémů a chorob. Tento stav může odstartovat chronický stres, kdy se z nadledvinek vyplavují různé typy adrenalinů dle příčiny stresu a povahy. Ty pak narušují žaludeční kyseliny (chlorovodíková, HCl) je jen jedna z nich. Tudíž léčba antacidy (Helicid, např. soda..) nic neřeší a žaludek Vlastě trpí nedostatkem kyselosti, z čehož může vzniknout rakovina. Další z mnoha mýtů laické i zdravotnické veřejnosti: Kandida je zásadní problém Není! Je clekem neškodné. Pouze v součinnosti s další mi faktoty včetně virových může škodit. Křemelina detoxikuje a je pro tlusté střevo zdravá. Není! Naopak poškozuje jej a krystalky kysličníku křemeničitého ulpívají mezi jeho mikroklky. Jezte probatika. Nesmysl. Většina z nich končí svůj život v žaludku pod vlivem silně kyselého prostředí. Ztv. Pickem, neboli kvašená zelenina nepřináší trávícímu systému nic zvlášť prospěšného. Tato pověra vznikla zřejmě v dobách, kdy nakládaná zelenina byla jediným způsobem jak přežít dlouhou zimu nebo mnoha měsíční cestu na lodi. Pořád lepší kvašená zelenina než žádná. atd…

A dostáváme se k stravě a doplňkům stravy. Největším omylem podle Williama (Ducha) je moderní nízko nebo dokonce bezsacharidová dieta s upřednostněním živočišných bílkovin a tuků. Takto drastická a nepřirozená dieta nemůže fungovat dlouho a lidé se většinou nezbavují svých neduhů – naopak čazen jich přibývá. Mozkové buňky potřebují trvale glukózu – jednoduchý cukr pro své fungování, i další tělesné buňky. Pokud jim ji nedodáváme pravidelně v ovoci, jsou nuceny spustit přes játra náhradní metabolizmus, který je energeticky nevýhodný. Další vžitý mýtus: Ovoce netřeba konzumovat. Opak je pravda a vůbec zde neplatí sezónnosti ani geografická lokalita. Samé nesmysli vytvořené lidskou myslí. Ve středověku běžný lid neměl k tomuto ovoci přístup a na rozdíl od šlechty, která si exotické ovoce nechávala vozit, umírali mnohem dříve a kvalita jejich zdraví byla nesrovnatelně nižší. Lví podíl na tom měla absence ovoce po většinu roku. Není cukr jako cukr. Sacharóza z ovoce je pro náš organizmus prostě nezbytná.

Seznam nejzdravějších potravin a jejich stručná funkce:
Lesní borůvky (ty jsou opakovaně vyzdvihovány jako nejmocnější potravina planety): Mimo jiné: Vyplavují neurotoxiny z nervové soustavy a EBV neurotoxiny z jater.
Řapíkatý celer: Zvyšuje množství HCl v žaludku, poskytuje nezbytné minerální soli nezbytné pro centrální nervovou soustavu.
Koriandr: Odstraňuje těžké kovy jako jsou rtuť a olovo, které jsou oblíbenou potravou pro EBV.
Klíčky: S vysokým obsahem zinku a selenu vyzbrojují imunitní systém proti EBV.
Chřest: Čistí játra a posiluje slinivku.
Petržel: Snižuje vysoké koncentrace mědi a hliníku, které živí EBV.
Kokosový olej: má protivirové a protizánětlivé účinky. Rozpouští většinu ochranných virových obalů.
Česnek: Prtivirový a antibakteriální prostředek poskytující ochranu před EBV.
Zázvor: Napomáhá asimilaci živin a mírní křeče spojeneé s EBV
Listový salát: Stimuluje střevní peristaltiku a pomáhá pročišťovat játra od EBV.
Papája. Regeneruje nervovou soustavu. Posiluje a obnovuje účinnost ksy. chlorovodíkové v žaludku.
Meruňky. Obnovují funkci imunitního systému a posilují krev.  (Moje poznámka: Když bude v zimním období potřeba přirozeného posílení imunity, odmítneme dovezené meruňky s odůvodněním, že jde o nesezónní ovoce. Nebo odmítneme papáju s tím, že to není naše plodina?).
Grapefruit: Bohatý zdroj bioflavonoidů a vápníku, jež posilují imunitní systém a vyplavují toxiny z těla.
Kapusta: Bohatá na specifické alkaloidy, které chrání před viry jako EBV.
Atd, atd… Je spousta možností, jak se vyléčit z jakékoliv formy a stadia EB viroózy. A tyto sezamy jsou u všech záhadných a neléčitelných nemocí…

Ještě uvedu krátký seznam doporučených potravin a doplňků při léčbě RS:
EPA a DHA (eikosapentaenová a dokosahexaenová kyselina): mastné kyseliny omega 3, jež chrání a posilují myelinovou pochvu nervů. Lépe rostlinného původu.
L-gluthamin
: Aminokyselina, jež odstraňuje toxiny jako je glutamát z mozku a chrání neurony.
Korálovec ježatý: Léčivá houba, která chrání myelinovou pochvu a napomáhá funkci neuronů.
ALA (alfa-lipoová kyselia): Pomáhá opravovat poškozené neurony a neurotransmitery. Přispívá též k zacelování myelinové pochvy.
Monolaurin: Mastná kyselina, jež zabíjí viry, bakterie a další škodlivé mikroorganizmy včetně plísní v mozku.
Kurkumin: Látka obsažená v kurkumě, jež zmírňuje zánět centrální nervové soustavy a bolesti.
Mladý ječmen v prášku: Obsahuje mikronutrienty , které jsou nezbytné pro funkci centrální nervové soustavy. Připívá též k výživě mozkové tkáně, neuronů i myelinových obalů.

V závěrečných kapitolách se William ještě rozepisuje o pomoci mimo dietní opatření. Jedna kapitola je věnována Andělům. Někdy jej Duch instruuje, že je třeba povolat toho a toho Anděla. Vysvětluje jak je přivolat a jak s nimi pracovat. Vyvrací též řadu mýtů na tomto poli. Např. že Vesmír a Andělé nerozumí negativnímu sdělení. Například: „Nechci již mít bolesti.“ Že nerozumí gramatice a vnímá tedy jen míti bolesti a tak drží prosícího v bolestech. Je to jeden z největších nesmyslů vyplozených lidmi napojeným na své Ego, či kdoví kam… Vesmír a Andělé nejsou tak hloupí a vnímají především naše emoce a úmysly!

Na závěr se zmiňuje o všeobecném nedostatku víry. Ne v Boha, ale v sebe a v uzdravení. Zdůrazňuje, že Stvořitel nás chce mít zdravé a šťastné. Naše tělo je vždy připraveno se uzdravit a dostat se tedy do přirozeného, chtěného stavu. Často tomu brání naše skepse a nevíra. Navíc podporovaná oficiální medicínou ale i „proroky „a „guruy“, kteří nám sdělují, že je třeba si odtrpět svou zaslouženou karmu, někdy dokonce za celý rod a toto pokorně přijmout.

Aby toho rozhození nebylo málo, ještě jsem nedávnou poslouchal paní Ivu Adamcovou na několika videích, kde jsem se mimo jiné dozvěděl, že v podstatě provádím bílou magii a že si to pěkně odskáču – takhle zasahovat do daného osudu lidí. Jsem tedy rozhozen a přemýšlím… to, co píše pan William má pro mne logiku a vnímám to jako přirozené, navíc se mi zpětně skládají mnohé příběhy z ordinace, které jeho slova potvrzují v praxi. Ještě nevím, jak se vyrovnám s tvrzením, že i máslo a vajíčka nejsou zdravé potraviny. Celý život lidem tvrdím, aby se jich nebáli. Já skoro denně jím domácí křepelčí vajíčka a tak doufám, že sám Duch Boží by proti tomu nic zásadního nenamítal… William je Američan a tam nemají zrovna kvalitní vejce. Jak je to tam s máslem nevím… Ajurvéda zase máslo a zejména chí staví velmi vysoko a doporučuje na něm (nebo na kokosovém oleji) vařit. Jistě budou individuální odchylky. Kniha je zaměřená na léčení nemocí hlavně pomocí potravy. Pokud je tedy někdo vážně nemocen, měl by se patrně jeho radami řídit.

OK, jsem rozhozen, to nezastírám. Ale zase si říkám – být rozhone je dobrý výchozí stav pro lepší uspořádání myšlenek… budu rád za eventuální připomínky v návštěvní knize na mém webu nebo formou mailu. A hlavně za příklady z praxe.

MUDr. Tomáš Lebenhart