Carcinosinum
Jde o tzv. homeopatickou nosodu. Nosoda je vypotencována z tkáňového nebo kapalného vzorku zhoubné či infekční nemoci. Proto má takovou léčivou moc. Carcinosinum je vyrobeno z rakoviny prsu umírající ženy – jedné konkrétní v USA asi před sto lety. Jde o jeden z nejmocnějších a konstitučními homeopaty nejvíce užívaných léků. Poskytuje imunitnímu systému protinádorovou a zároveň antidepresivní informaci a hlavně působí konstitučně na podvědomí s dopadem do psychiky a vitality.
Má tedy dva základní druhy použití. Při léčbě nebo prevenci rakoviny – tam se doplňuje s minimálně ještě jedním, pokud možno orgánovým homeopatikem. Zde bych mohl odkázat na dílo indického lékaře – homeopata Dr. Ramakrishnana: Homeopatická léčba rakoviny. Tento skromný, obtloustlý Ind, evokující obyvatele kladenské či litvínovské vyloučené lokality, léčí po celém světě nemocné s pokročilou rakovinou a má nesrovnatelně lepší výsledky než oficiální onkologický systém. Další způsob použití je konstituční a o to dnes půjde. Čerpal jsem hlavně z knihy Philip M. Bailey: CARCINOSINUM – Klinická materia medica. A také z vlastních pozorování. Vysvětlíme si tedy, kdo je Carcinosinum a zkusíme procítit jeho osobnost a atmosféru.
Nutno předeslat, že právě toto homeopatikum je dle anglických a snad i amerických statistik nejčastěji pomáhající při depresi a nespavosti. U nás tak populární zatím není, pokud vím… Používají se vysoké potence – 200 a více. Jistě, že jeho užívání by mělo být výhradně v rukou zkušeného konstitučního homeopata.
Napřed stručně proberu vzhled člověka Carcinosinum. Je nápadný. Většina z nich jsou tmavé pigmentované typy. Mají nápadně mnoho mateřských znamének nebo pigmentových skvrnek různých odstínů. Záda mohou být doslova posta pihami a jinými drobnými skvrnkami. Jena žena popisovala na zádech úplná souhvězdí a vymyslela nové slovo soupiží. Mívají typicky tmavé, jakoby špinavé divoké oči. V úzkém či hranatém obličeji zdají být bud nezvykle blízko či daleko od sebe. Budí dojem tělesné drsnosti, neotesanosti, jistě to nejsou typy navštěvující salóny či nehtová studia. Včetně žen. Nosí spíše hrubší praktické oblečení, lnou k přírodě a přirozenosti. Mohli byste si je na první pohled splésti s typem Suplhur. Rozdíl je v tom, že sulphurik bývá zarudlý a zpocený a hlavně neupravený. Carcinosinum je celkem upravené, i když jistě ne elegantní. Hlavní odlišnost ovšem spočívá ve skoro chybějícím egu. Právě jím Sulphur nepřehlédnutelně až komicky disponuje.
Carcinosinum mývá štíhlou, atletickou postavu s dobře vyvinutou muskulaturou. Jejich pleť je bud hnědá nebo (u bělochů) dobře pigmentována, jako by do béžova či temně žluta. Mají většinou husté černé obočí, vrásky kolem úst a hrubé rysy. Chování však nikoliv. Existují i jiné typy, se světlými vlasy a šedýma očima. Ti vytváří dojem, jakoby jejich oči byly hlouběji v důlcích, jako když někdo sundá silné dioptrické brýle. Mohou na vás zapůsobit lehce hloupě, otupěle, jak na vás tak mžourají. Mívají drsný přiškrcený hlas. Někteří se mohou tvářit až uličnicky či skřítkovsky.
Určující pro podání je ale jejich mentalita. Ta v podstatě vyplývá z jejich obecné neschopnosti žít život, který si přejí. Tedy jednoduchý, sociálně nekomplikovaný, v souladu se světem a přírodou. Pokud jim to není umožněno – mají totiž slabé ego a nechtějí se moc prosazovat, začnou postupně
jakoby zevnitř chřadnout. Stávají se zadumanými až apatickými. Mají před sebou pak životní vyhybku. Jedna je pošle k psychiatrům, druhá k onkologům…
Mají problém se svými hranicemi. Dlouho jsem hledal výraz, sloveso, které by dobře charakterizovalo jejich základní, osudovou energii. Našel jsem je nedávno právě v díle Dr. Baileyho. Je to DOSTUPNOST. Tento výraz v sobě může skrývat mnoho sociálních vrstev a příchutí života. Od ryze pozitivního pólu – tedy vřelosti, automatické touze být prospěšní – často se např. ztotožňují s lidmi, kteří prošli nebo procházejí utrpením, jako je zlá nemoc, drogová závislost či domácí teror, až k pólu sebezničujícího odevzdávání své energie, vitality a vůle okolním parazitům. Chybí jim rozlišovací schopnost v tomto důležitém bodě. Postrádají základní instinkt a dle indiánské rétoriky se snadno stávají kořistí, když se chovají předvídatelně a bezbranně.
Mnohým z nich ale osud přeje a oni se stávají kreativní, láskyplní a jejich síla je nasměrována na sebevyjádření. Ve srovnání např. s typem Phosphorus či Causticum, kteří jsou rovněž láskyplní, zářící pro druhé, Carcinosinum je znatelně více nohama za zemi a je praktičtější. Panuje názor, že Carcinosinum, pokud je v bezpečném prostředí, má předpoklad býti tím nejlepším rodičem. Poskytuje dětem opravdovou lásku vyváženou praktičností a nezahlcují je ani věčnými radami a pokyny, ani úpornou, drancující „láskyplností“. Jsou to tak trochu divoši. V západní civilizaci to ale nemusejí mít vždy snadné, prožít svůj život jednoduše, radostně a přirozeně… Je jim naprosto cizí poučování, mentorování, organizace, politika a náboženství. Jsou přirozeně spirituální. Kdo ví, zda zde nemáme předobraz léku v samotném Ježíšovi… Dr. Bailey ve svém díle identifikuje specifický smrtící koktejl osobnosti Carcinosin: Starostlivé srdce, nízké ego + emoční strádání. Homeopatičtí mistři se hhodují, že žijícím příkladem toho léku je bývalý americký prezident Barrak Obama. Tento příklad jest i dokladem, že homeopatický konstituční typ NENÍ diagnóza, nýbrž jemným druhem energie, mentálního nasměrování a ve výsledku tedy způsobem života. Pokud je daný člověk v pohodě, obklopen láskou a přirozeností, přeje mu osud… dokáže zázraky. Každý bez výjimky. Jakýkoliv homeopatický typ. Lékem se stává v okamžiku nepřízně osudu a jeho okolí.
Rakovina prsu je nejčastějším nádorem civilizovaných, spořádaných žen. Nabývá epidemického řádu. Totéž je rakovina prostaty. Myslím, že nosoda z tohoto mužského nádoru, který má zcela stejné vlastnosti i zdroje jako nádory prsu, by mohl mít podobný léčebný potenciál jako Carcinosinum. Ale kdo ví… To jen spekuluji. Život a praxe nám vždy ukáže, jak to doopravdy je.
Text byl napsán v listopadu 2017 pro časopis Nová Regena.
MUDr. Tomáš Lebenhart